Nikolina Krpina je profesorica koja u našoj školi predaje engleski i talijanski. Osim toga aktivno se bavi planinarstvom. Nekoliko dana prije puta za Afriku i uspona na Kilimanjaro podIjelila je s nama detalje svog pothvata.
Nika, Marina i Karla: Kako ste se odlučili biti dio uspona na Kilimanjaro?
Prof. Nikolina: Dugo se bavim planinarenjem i član sam Stanice planinarskih vodiča Zadar. Prošle godine postala sam pročelnica naše Stanice te sam dobila zadatak da organiziram neke aktivnosti povodom 50. godišnjice naše Stanice. Odlučili smo napraviti neki veliki uspon, a Kilimanjaro smo izabrali zato što su se 1979 tadašnji članovi Stanice također dosegli taj vrh. No glavni razlog zbog kojeg smo izabrali baš Kilimanjaro je moja najbolja prijateljica Martina koja je preminula prije dvije godine. I ona je bila član Stanice, a njezina životna želja je bila popeti se na Kilimanjaro.

Martina Dubolnić Glavan i Nikolina Krpina
Nika, Marina i Karla: Kad ste se počeli baviti planinarenjem i kako ste shvatili da se želite time baviti?
Prof. Nikolina: Nisam se ja odlučila baviti planinarenjem, nego je planinarenje izabralo mene. Kad sam bila u srednjoj školi moji prijatelji nagovorili su me da idemo na Stap. Iako je put do vrha trebao trajati 3 sata, trajao je 12 i ja, kojoj je to bio prvi susret s planinarenjem, sam se više puta rasplakala. No sljedećeg dana kad sam se probudila vidjela sam to očaravajuće mjesto na koje smo došli i predivan pogled. Tada sam odlučila da ću nastaviti otkrivati kakvih još lijepih mjesta ima.
Nika, Marina i Karla: Rekli ste da ste dio Stanice planinarskih vodiča, što to sve uključuje?
Prof. Nikolina: Najprije sam morala završiti opću planinarsku školu kako bih naučila osnove planinarenja. U to vrijeme su u našem Planinarskom društvu odlučili školovati vodiče koji bi imali znanja i mogli voditi druge ljude po planinama. S obzirom na to da volim učiti, ubrzo sam završila tečaj za ljetno i za zimsko planinarenje i postala vodič. Osim toga organiziramo male planinarske škole u kojima učimo djecu planinariti. Tako da imamo male planinarske škole, opće planinarske škole i zimske planinarske škole

Izlet za planinare NP Risnjak
Nika, Marina i Karla: Koji Vam je uspon dosada najdraži i zašto?
Prof. Nikolina: Uh, to je jako teško odlučiti. Svakako mi je jedan od najdražih onaj prvi koji sam proplakala, a na kraju je postao prelijep. Izdvojila bih i uspon na Triglav, najviši vrh Slovenije i noćni uspon na Sveto brdo.


Triglav, Slovenija
Nika, Marina i Karla: Kako će izgledati Vaš uspon na Kilimanjaro?
Prof. Nikolina: Sigurna sam da će biti jako težak i naporan. Penjemo sa 2000 metara nadmorske visine na 5890 metara u roku od osam dana, a spuštamo se dva dana. Isto tako, moramo savladati visinsku razliku i paziti da ne dobijemo visinsku bolest. Visinska bolest se može dobiti iznad 3500 metara , a od nje vas zaboli glava i povraća vam se zbog nedostatka kisika. Ići ćemo polaganim tempom jer nam srce ne smije jako lupati i ne smijemo se puno umarati jer nemamo dovoljno kisika. Sve u svemu mislim da neće biti lako, ali kad se popnemo na vrh mislim da će biti predobro.
Nika, Marina i Karla: Je li taj uspon toliko opasan kao što zvuči?
Prof. Nikolina: Mislim da je opasan kao što zvuči, ali ja ću se praviti da nije.
Nika, Marina i Karla: A što mislite da će biti najteži dio uspona?
Prof. Nikolina: Najteži dio uspona mislim da će biti završna noć u kojoj trebamo savladati 1300 m nadmorske visine. Krećemo sa 4600 m na 5800 m i taj uspon traje od 7 do 12 sati, a na primjer silazak traje sat i 45 minuta.
Nika, Marina i Karla: Imate li neke planove nakon Kilimanjara?
Prof. Nikolina: Pa za početak mi je u planu jako puno odmarati i ići na wellnes za noge i za cijelo tijelo, a onda možda malo odem proučavati Alpe.
Nika, Marina i Karla: Profesorica Nikolina hvala Vam na razgovoru. Želimo Vam puno sreće u Vašem pothvatu i nestrpljivo čekamo da nam se vratite na još jedan intervju.



Add comment
Comments